•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
Strona główna >> Szkoła >> Aktualności >> Kocham, lubię, szanuję... nie śmiecę

Kocham, lubię, szanuję... nie śmiecę

11 października 2012 r.

Jak co roku, dzieci z przedszkola i szkoły w Pobiednej wzięły udział w akcji "Sprzątanie Świata”, której celem jest kształcenie świadomości ekologicznej oraz zwrócenie uwagi lokalnego społeczeństwa na konieczność dbania własne środowisko. Akcja trwała 2 tygodnie i wzięło w niej udział ok. 100 dzieci w wieku od 3 do 13 lat.

Sprzątanie terenu poprzedziła kampania edukacyjna na temat konieczności dbania o naszą wspólną planetę. Odbyły się lekcje i zajęcia, w czasie których dzieci uczyły się jak i dlaczego należy zmniejszyć ilość śmieci, jak segregować odpady i jak dla wspólnego dobra dbać o środowisko. Korytarz szkolny ozdobiła ekologiczna gazetka ścienna, a z "polekcyjnych” odpadów powstały prace origami – papierowe łódeczki. Strona www.pobiedna.pl zwróciła się z apelem do mieszkańców o informacje na temat umiejscowienia dzikich wysypisk śmieci. Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu zaopatrzyło uczestników w rękawiczki i worki. Urząd Miasta Leśnej zorganizował wywóz śmieci.

Wreszcie - 21 września, po "poślizgu” spowodowanym pogorszeniem pogody, mali ekolodzy wraz z opiekunami wyruszyli w teren, by posprzątać, to co inni bezmyślnie porzucili. Przedszkolaki i uczniowie klas I-III sprzątali ulice znajdujące się w okolicach szkoły i przedszkola (część ul.: Hetmańskiej, Dworcowej, Krótkiej, Strażackiej i Polnej). Starsi uczniowie spenetrowali leśne okolice tzw. "ławeczki”, "Wieży Wilhelma” i Woli Sokołowskiej, w poszukiwaniu dzikich wysypisk śmieci, a w drodze powrotnej sprzątali ul. Hetmańską i drogę z Woli Sokołowskiej do szkoły.

Zaangażowanie i poświęcenie sprzątających było olbrzymie. Trudno policzyć dokładnie - ile śmieci zebrali, ponieważ sporą ich część, już w trakcie sprzątania segregowali i wrzucali do znajdujących się przy drogach pojemników na szkło i plastik, a tych oprócz papierów, było niewątpliwie najwięcej. Uczniowie zauważyli, że śmieci z roku na rok jest coraz mniej, szkoda jednak, że bardzo dużo znaleziono w miejscach, w których znajdują się kosze i pojemniki na śmieci.

W przedsięwzięcie zaangażowani byli również sponsorzy – sołectwo Pobiednej i sklep Rabat w Pobiednej, którzy wraz z pracownikami obsługi szkoły i przedszkola, przygotowali niespodziankę – piknik z poczęstunkiem. Był grill, pyszne kiełbaski, napoje, słodycze. Dzieci odpoczywały i bawiły się ciesząc się z dobrze wykonanej pracy i pięknej wrześniowej pogody.

Swoje przeżycia uwieczniły w pracach plastycznych – pięknych plakatach o tematyce ekologicznej, które ozdobiły korytarz szkolny.

W czasie podsumowującego apelu uczniowie przedstawili efekty swojej pracy i plany na przyszłość. Zgodnie z tegorocznym hasłem przewodnim akcji "Dzikim wysypiskom mówimy nie!" – postanowili sporządzić mapę dzikich wysypisk śmieci znalezionych w czasie sprzątania i umieścić ją na "odpadowej mapie Polski" – www.sprzatanie.naszaziemia.pl. Kontynuowane będą już rozpoczęte działania: zbiórka makulatury, nakrętek plastikowych i baterii.

Zwieńczeniem akcji była wycieczka do Lubania dla uczniów klas I-III na show teatralno-ekologiczne "To ci hałas" w wykonaniu Teatru Pozytywka z Krakowa.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu i przeprowadzeniu akcji. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uczestników będzie więcej, śmieci mniej, a nasze ulice i okolice będą cieszyć oko naturalnym pięknem tylko zdrowej przyrody.

Zdjęcia z przeprowadzonej akcji można obejrzeć tutaj, a z wyjazdu na spektakl tutajDołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u