•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Co? Gdzie? Kiedy?


Kalendarz odbioru odpadów 2023
Kalendarz niedziel handlowych w 2023 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
Strona główna Historia Poczta

Poczta w Pobiednej


Kiedy w Meffersdorf lub Wigandsthal (dawniej były to dwie oddzielne miejscowości, a dzisiaj jest to Pobiedna) powstała pierwsza poczta niestety dokładnie nie wiadomo. Na najstarszej korespondencji z Wigandsthal, (którą posiadam) widnieje stempel pocztowy z datą 18 marca 1829 roku. Na tej podstawie można domyślać się, że już wtedy funkcjonowała tutaj poczta. W którym miejscu znajdowała się wówczas lub jeszcze wcześniej niestety nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że niemal do przełomu XIX i XX wieku poczta swoją siedzibę miała przy obecnej ulicy Strzeleckiej. Następnie po wybudowaniu nowego budynku przy obecnej ulicy Dworcowej urząd pocztowy został do niego przeniesiony i funkcjonował w nim przez cały wiek XX aż do czasów współczesnych.


Budynek poczty książęcej - zdjęcie z 1902 roku

Pobiedna znajdowała się na trasie pocztylionu kursującego pomiędzy Leśną a Świeradowem. Początkowo był to zaprzęg konny, a później samochód dostawczy. Pocztylion kursował kilka razy dziennie w tą i z powrotem zajeżdżając po drodze na stację kolejową skąd również odbierał i zostawiał tam przesyłki.


Płaskorzeżba na elewacji budynku poczty - rok 2009

Po II Wojnie Światowej poczta nadal znajdowała się w tym samym budynku co przed wojną jednak już pod szyldem Poczty Polskiej.

W budynku poczty, na parterze znajdowały się pomieszczenia urzędu pocztowego. Natomiast na piętrze znajdowały się dwa służbowe mieszkania dla pracowników poczty.

Po 1945 r. teren Pobiednej i Wolimierza obsługiwało dwóch doręczycieli (listonoszy). Przez długi okres doręczyciele roznosili korespondencję do najdalszych zakątków miejscowości pieszo lub jeździli rowerem z ciężką wypchaną po brzegi torbą. Oprócz listów, telegramów, drobnych przesyłek doręczali również świadczenia takie jak emerytury, renty i przekazy pieniężne. Większe przesyłki można było odbierać w urzędzie pocztowym w Pobiednej. Niestety w ramach reformy, pocztę w Pobiednej zlikwidowano w 2004 roku.


Budynek byłej poczty - rok 2009

Od tamtej pory na terenie Pobiednej funkcjonowały agencje lub ajencje pocztowe w różnych miejscach. Najczęściej były to sklepy i tak też jest do dzisiaj. Po likwidacji urzędu pocztowego w Pobiednej doręczyciele nadal doręczają mieszkańcom przesyłki, jednak teraz codziennie dowożą je z Urzędu Pocztowego w Lubaniu.

Tekst i zdjęcia: Leszek Bartnik


Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki
Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2022          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u