•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
Strona główna Historia Kopalnia uranu

Kopalnia uranu w Pobiednej


Zapewne starsi mieszkańcy Pobiednej doskonale pamiętają a dla młodszych będzie to swego rodzaju ciekawostka, że w Pobiednej jeszcze niedawno funkcjonowała kopalnia rudy uranu. W latach 50-tych XX wieku, na zachód od potoku Łużyca i na południe od pobiedniańskiego cmentarza odkryto szereg anomalnych punktów emenacji radonowych. W celach poszukiwawczych w 1951 wydrążono sztolnie nr 4 o długości około 290 metrów - rudy uranowej w trakcie eksploracji znaleziono.


Prawdopodobne wejście do sztolni

Miejsce wlotu do sztolni zaznaczone jest do dzisiaj rowem 30 metrowym przechodzącym w hałdy wydobytego materiału. Sztolnia uległa zawaleniu w latach 80-tych. W roku 1954 wydrążono dodatkowo szyb o głębokości 40 m z którego wykonano 216 m poziomych wyrobisk górniczych. W terenie do dziś widoczne są miejsca mocowania odciągów i prawdopodobne miejsce lokalizacji szybu.


Pozostałości po odciągu

Poniżej cytujemy fragment tekstu Dr Dariusza Malczewskiego i Małgorzaty Kłoskowicz z Zakładu Geofizyki Stosowanej na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego:

"Żyjemy w morzu promieniowania
... Jednym z najciekawszych dotychczas zmierzonych stanowisk w Polsce okazała się, położona w województwie dolnośląskim, Pobiedna, gdzie w latach 50-tych znajdowała się największa kopalnia uranu na terenie Polski. Na tym obszarze licznik sondy się "zatkał". Koncentracja radonu 222Rn przekroczyła górny limit detekcji, wynoszący w tym urządzeniu około miliona Bq/m3. Konieczny okazał się zakup tzw. extendera, dzięki któremu zespół może obecnie dokonywać pomiarów do ośmiu milionów Bq/m3. Mieszkańcy tego regionu mają świadomość wyjątkowości swojego miejsca zamieszkania. Muszą zwrócić jednak szczególną uwagę przy budowaniu domów lub remontach już istniejących. W fundamencie nie mogą pojawić się pęknięcia, przez które mógłby migrować radon, jak tłumaczy geofizyk. W przeciwnym razie, w okresie jesienno- zimowym koncentracje radonu mogłyby przyjmować wartości znacznie przekraczające 150-200 Bq/m3, uznawane za górne limity koncentracji tego pierwiastka w pomieszczeniach mieszkalnych. Radą na to jest solidny fundament, sprawna wentylacja lub częstsze wietrzenie, wówczas stężenie radonu spada do poziomu normy."



Zdjęcie lotnicze omawianego terenu lata 50-te XX w.



Aktualny model terenu


Opracował: Leszek Bartnik



Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


























Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u