•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Historia GZPB, Womarex, Polmar i ...

GZPB, Womarex, Polmar i ...

1 stycznia 2022 r.
W Wigandsthal i Meffersdorf (dzisiejsza Pobiedna) od dawna wielu mieszkańców zajmowało się tkactwem. Na początku były to pojedyncze krosna, które mieszkańcy mieli w domach i na nich tkali tkaniny. Pod koniec XIX wieku przy dzisiejszej ulicy Dworcowej powstały dwie firmy przemysłu bawełnianego. Wybudowali je przedsiębiorcy z dzisiejszego Lubania. Były to: "Mechanische Weberei Adam & Knauer" oraz "Julius Langes Leinenindustrie". Dokumenty, które pozwoliłyby określić datę powstania tych podmiotów, prawdopodobnie uległy zniszczeniu. W przedsiębiorstwie, należącym do Juliusa Langesa produkowano przed wojną tkaniny surowe lniane. Natomiast w firmie Adama Knauerana przypuszczać jedynie można, iż miała tam miejsce produkcja tkaniny bawełnianej. Oba zakłady finalnie zajmowały się szyciem chusteczek.

Zatrudnienie w tych zakładach znalazło wielu mieszkańców Pobiednej, którzy od wielu lat zajmowali się tkactwem na swoich domowych krosnach.


Tkalnia Mechaniczna Adam & Knauer - zdj. z początku XX wieku

W czasie II Wojny Światowej w 1943 roku Zakłady Marfelda (z Giebułtowa) oraz Juliusa Langesa z Pobiednej zostały włączone do kompleksu GEMA Werke jako Aerobau Lehmann KG, firmy przeniesionej do Lubania z Berlina na skutek wzmożonych nalotów Aliantów w głąb terytorium III Rzeszy. W zakładach produkowano urządzenia radiolokacyjne na potrzeby przemysłu wojennego Niemiec (lotniczego i marynarki), jednak co produkowano w tym czasie w zakładach w Pobiednej niestety nie wiadomo. Po II wojnie światowej w zakładach nadal produkowano tkaninę bawełnianą.

W 1950 roku wszystkie cztery zakłady (dwa z Giebułtowa i dwa z Pobiednej) włączono do Mirskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego z siedzibą w Mirsku. Oprócz oddziałów zlokalizowanych w Giebułtowie i Pobiednej, w strukturze przedsiębiorstwa znajdował się również Oddział Nr 5, zlokalizowany w Gryfowie Śląskim. W latach 60-tych siedzibę przedsiębiorstwa przeniesiono do Giebułtowa i zmieniono nazwę na Giebułtowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego. W latach 70-ych w myśl ówczesnej polityki tworzenia dużych przedsiębiorstw, tzw. Wielkich Organizacji Gospodarczych (WOG) Giebułtowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego połączono z Lubańskimi Zakładami Przemysłu Bawełnianego. Po 1982 na fali strajków i postulatów protestujących ponownie wyodrębniono Giebułtowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego ze struktur lubańskiej Bawełny, jednakże bez oddziału gryfowskiego.


Oddział nr 4 - rok 2010

Oba zakłady znajdujące się w Pobiednej należały do Zakładów Przemysłu Bawełnianego w Giebułtowie i potocznie nazywane były oddział "trójka" i "czwórka". W zakładach tych pracowało wielu mieszkańców Pobiednej i okolicy, a produkcja odbywała się na trzy zmiany.

W piętrowym budynku, po przeciwnej stronie ulicy oddziału nr 4 znajdowały się pomieszczenia biurowe oraz świetlica zakładowa. Na początku lat 60-tych budynek ten całkowicie wyburzono. W jego miejscu wybudowano łaźnię dla pracowników, z której mogli korzystać również inni mieszkańcy Pobiednej. Natomiast w budynku głównym, na pierwszym piętrze znajdowało się mieszkanie służbowe dla pracowników zakładu.


Oddział nr 4 - lata 90-te XX wieku

W latach 90-tych branża przeżywała poważny kryzys, który w efekcie doprowadził do upadłości Giebułtowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego. W grudniu 1992 roku majątek firmy przejął pod swój zarząd Syndyk Masy Upadłościowej.

W 1991 roku powstało Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe WOMAREX Halina Markiewicz i wydzierżawiło od GZPB m.in. oddział Nr 4, zlokalizowany w Pobiednej. Przez wiele lat zmieniała się struktura i nazwy zakładu z dzierżawy zakłady wykupowano, jednak cały czas firma pozostawała w rękach rodziny Markiewiczów. Przez cały czas prowadzona była produkcja tkanin bawełnianych różnego przeznaczenia od tetry poprzez tkaniny pościelowe do tkanin technicznych. Po upadku zakładów w Giebułtowie przyszedł czas na Pobiedną. W kwietniu 2010 roku ostatnia grupa 40 pracowników zakładu "Polmar" (tak nazywała się w tym czasie firma) dostała wypowiedzenia o czym pisaliśmy tutaj.


Wyworzenie na złom parku maszynowego - maj 2010 rok

Tym samym zakończyła się ponad 100 - letnia historia zakładów tkackich przy ul. Dworcowej w Pobiednej, z którymi wielu mieszkańców, a czasami całe rodziny były związane przez dziesięciolecia.

Jak w chwili obecnej wyglądają zabudowania dawnej "czwórki", a raczej ruina zakładu z ponad 100 - letnią historią można obejrzeć tutaj.

Oddział nr 3 w Pobiednej nie miał tyle szczęścia i już w latach 90 - tych ub.w. zakończył działalność z czego chyba najbardziej zadowolona była para białych bocianów, która na fabrycznym kominie od wielu lat ma gniazdo, w którym niemal co rok wychowuje swoje potomstwo.


Oddział nr 3 rok 2020

Obecny właściciel miał wiele planów jednak do tej pory nic nie zrealizował. Zakład popada w coraz większą ruinę, a ostatnio ponownie został wystawiony na sprzedaż.

Tekst i zdjęcia Leszek Bartnik.




Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


























Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u