•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt 
  •  polityka prywatności 
  •  reklamy 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów
Kalendarz dni z zakazem handlu
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Historia Znani mieszkańcy Wolf Adolf von Gersdorf

Wolf Adolf von Gersdorf (zm.1749r.)


Wolf Adolf von Gersdorf właścicielem Pobiednej został w roku 1712 kupując ją od swojego ojca Krzysztofa Gottloba.

O Wolfie Adolfie mówiono później, że był dla poddanych niczym ojciec. W okresie swojego panowania wybudował bardzo dużo nowych domów: w Unięcicach (północna część Pobiednej) 20 budynków, w Pobiednej 16 budynków, w Gierałtówku (obecnie ul. Hetmańska) 8 budynków. Polecił wybudowanie nowych dużych stodół oraz stajni. W 1729 roku z jego polecenia wbudowano w północnej części Unięcic ( dzisiejszy końcowy odcinek ul. Dworcowej) osiedla, które nosiło nazwę "Nowe domy".

Za panowania Wolfa Adolfa von Gersdorf powstało w Pobiednej wiele nowych ogrodów, sadów i alei. To właśnie dzięki niemu w latach 1733-1738 powstała "Czarna Aleja".

Wolf Adolf z uporem powiększał swoje włości. Za 20 tysięcy talarów nabył w 1727 roku majątek rycerski Grabiszyce Górne, który poprzednio stanowił własność Joanny Wiktorii von Runckel z domu von Loeben. Z kolei w 1730 r. od Augusta Mocnego króla Polski i elektora Saksonii, kupił majątek Górne i Dolne Świecie. Udało mu się, więc, po blisko wiekowej przerwie, ponownie zjednoczyć gros dawnej fortuny Uchtritzów. Po śmierci swojej żony, Joanny Elżbiety de domo von Penzig, odziedziczył fragmenty jej dwóch wsi pod Budziszynem. Jednakże w 1738 roku sprzedał te dobra Aleksandrowi Józefowi Sułkowskiemu, faworytowi króla Augusta III Sasa.

Wolf Adolf zmarł bezpotomnie w roku 1749. Posiadane przez siebie latyfundium zapisał w testamencie swoim bratankom Rudolfowi Ernestowi oraz Adolfowi Traugottowi von Gersdorf, który w spadku otrzymał Świecie i Wolimierz.


Opracował:
Leszek Bartnik na podstawie:
Polskie Górne Łużyce - W. Bena
Dołącz do nasTweetnij
Jakość powietrza
Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Informator SMS
Polecane linkiPogoda
Pogoda Pobiedna

Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2018          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u