•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Aktualności Odrestaurowane epitafium Heleny z Pobiednej można oglądać w Muzeum Narodowym

Odrestaurowane epitafium Heleny z Pobiednej można oglądać w Muzeum Narodowym


Od 23 stycznia 2013 roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu na Wystawie Sztuka polska XVII-XIX w. można będzie oglądać odrestaurowane XVII wieczne Epitafium Heleny von Gersdorff.
21 stycznia 2013 r. odbył się wernisaż wystawy, na którym autorka prac konserwatorskich Emma Pietraszko opowiadała o historii epitafium, o zmarłej Helenie, jej rodzinie, o pracy nad konserwacją i rekonstrukcją epitafium oraz problemach z tym związanych.
Epitafium, które w części centralnej przedstawia zmarłą 16-letnią Helenę von Gersdorf powstało w roku 1673 na zlecenie jej rodziców Wiganda i Cathariny Magdaleny. Przez niemal 290 lat, do roku 1962 epitafium znajdowało się w kościele w Pobiednej, w którym również znajdowały się kamienne epitafia jej rodziców oraz innych członków rodu Gersdorf tworząc w ten sposób swoiste mauzoleum. Od 1962 roku epitafium, które było zniszczone i częściowo zdekompletowane znajdowało się w magazynach Muzeum Śląskiego obecnie Muzeum Narodowego we Wrocławiu czekając na konserwację i rekonstrukcję.
Pracę nad epitafium Heleny von Gersdorff konserwatorka Emma Pietraszko rozpoczęła w roku 2007. Jeszcze, jako studentka - w ramach swojej pracy magisterskiej - konserwowała centralną część epitafium, czyli obraz przedstawiający zmarłą Helenę von Gersdorff. Wtedy m.in. zrekonstruowała wyłamany fragment deski oraz warstwę malarską w środkowej części portretu. Z powodów finansowych nie udało się odrestaurować obramienia epitafium.
Dopiero w 2012 r. dzięki stypendiom, przyznanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego i marszałka woj. dolnośląskiego konserwacja została ukończona.
Należący do zbiorów wrocławskiego Muzeum Narodowego obraz pokazywany był po raz pierwszy na prezentowanej w 2009 r. wystawie "Mali i wielcy mistrzowie. Obrazy śląskie XVI-XVIII w.".
Wszystkich obecnych i byłych mieszkańców oraz sympatyków Pobiednej zapraszamy do obejrzenia epitafium, które od 340 lat jest zwiazane z Pobiedną, a równocześnie jest to jedyny eksponat z Pobiednej, który można oglądać w Polskich muzeach. Portret nagrobny (epitafium) najstarszej córki słynnego Wiganda von Gersdorff - założyciela osady dla protestanckich emigrantów Wigandsthal, czyli dzisiejszej Pobiednej - będzie można oglądać w muzealnym atrium Muzeum Narodowego przy pl. Powstańców Warszawy 5 we Wrocławiu (na wystawie „Sztuka polska XVII-XIX w.”, II piętro) do 10 marca 2013 roku. Następnie zabytek prezentowany będzie w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
Poniżej można obejrzeć kilka zdjęć z wernisażu i omawianego powyżej epitafium.













Autorka przeprowadzonej rekonstrukcji i konserwacji Emma Pietraszko na tle odnowionego epitafium Heleny von Gersdorff.



Epitafium Heleny von Gersdorf przed ...



... i po konserwacji.



Poniżej dzięki portalowi www.legitymizm.org przedstawiamy zaproszenie Pani Emmy Pietraszko - konserwatorki epitafium Heleny von Gersdorf do obejrzenia ekspozycji.


Tekst i zdjęcia Leszek Bartnik



Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


























Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u